Wiążesz swoją ścieżkę zawodową z fotografią? A może jest ona Twoją pasją, ale nie do końca radzisz sobie z późniejszą obróbką zdjęć? Wbrew pozorom obecnie ta dziedzina ma coraz więcej wspólnego z grafiką. Znaczenie mają już nie tylko dobrze uchwycone kadry, emocje przekazane na zdjęciach i sam ich klimat. Wiele zależy również od późniejszej obróbki. Dlatego też powstał kurs, w czasie którego będziesz miał okazję poznać obie te (jakże sobie bliskie) dziedziny – Fotografia z grafiką komputerową.
Kurs Fotografia z grafiką komputerową obejmuje 100 godzin zajęć, w ramach których zostaną poruszone między innymi zagadnienia tj.:
Obraz fotograficzny i jego kompozycja – odpowiednia kompozycja może zachwycić, przyciągnąć uwagę lub skierować ją na wybrany przez autora element. Zastosowana symetria, balans kolorów, tło, widoczne kształty i dominujące akcenty wpływają na odbiór obrazu, który został uchwycony w kadrze. Kompozycja jest jednym z podstawowych narzędzi, dzięki którym możesz przekazać odbiorcy swój zamysł, przesłanie czy uczucia, jakie towarzyszyły Ci podczas robienia zdjęcia (lub jakie towarzyszyły jego bohaterom). To bardzo ważny element, który powinien opanować każdy fotograf – bez względu na to, czy zajmuje się fotografią artystyczną, produktową, portretową, społeczną czy ślubną.
Techniki fotograficzne – fotografia jest rodzajem sztuki. Ta z kolei pozwala na różnego rodzaju eksperymenty i łamanie schematów. Ciekawy pomysł może być ogniwem, dzięki któremu fotograf wyróżni się na tle konkurencji. Warto jednak znać podstawowe zasady i reguły. Pablo Picasso – znany i ceniony malarz abstrakcyjny, w pierwszej kolejności opanował warsztat w zakresie malarstwa klasycznego. Swój niepowtarzalny styl zaczął budować dopiero po opanowaniu podstaw malarstwa. Często jest podawany jako dowód na to, że “trzeba wiedzieć, jakie są zasady, aby później umieć je złamać”. W przypadku fotografii jest podobnie. Dlatego Ty również poznasz podstawowe techniki tj. fotografia tradycyjna, cyfrowa czy zasady fotografowania różnych obiektów. Dowiesz się również jak odpowiednio ustawić ostrość i oświetlenie, jak wykorzystać teleobiektyw czy operować przesłoną. Zajęcia te pozwolą Ci wypracować odpowiednią technikę i sprawią, że Twoja praca stanie się bardziej uporządkowana.
Urządzenia fotograficzne – poza “dobrym okiem”, znajomością technik i chęcią do zamykania rzeczywistości w kadry, fotografowi potrzebny jest odpowiedni sprzęt. Urządzeń fotograficznych jest sporo, a to co wybierze fotograf zależy tylko od jego preferencji (i budżetu). Warto jednak być świadomym możliwego wyboru i potencjału, jaki posiadają poszczególne urządzenia.
Należy tutaj dodać, że wyposażenie fotografa nie kończy się jedynie na dobrym aparacie i obiektywie. Całość dopełniają urządzenia ułatwiające pracę i wpływające na jakość zdjęć tj. statywy, przyrządy pomiarowe i oświetlenie (np. lampy i softboxy). Nie każdy potrzebuje i korzysta z dodatkowych akcesoriów, ale warto wiedzieć o ich możliwościach oraz sposobie doboru.
Jakie są zasady ochrony dóbr osobistych osób uchwyconych na fotografii ulicznej? Czy grożą Ci jakieś sankcje za ich udostępnianie? Kiedy i w jakim zakresie możesz korzystać z zasobów fotograficznych i graficznych dostępnych w Internecie? Jak chronić swoje zdjęcia? Jak zachować się kiedy ktoś narusza Twoje prawa? Jakie są Twoje prawa jako fotografa i autora zdjęć? Czy i w jakich sytuacjach osoby trzecie mogą poddawać obróbce Twoje zdjęcia?
Na ile rzeczy nie zwróciłeś do tej pory uwagi? Na ile odpowiedzi znałeś odpowiedź? Jak widzisz kwestie prawne mają duży wpływ na pracę i twórczość fotografa. Dlatego też podczas kursu fotografii będziesz miał okazję poznać najważniejsze zagadnienia.
Nikt nie nauczył się swojego fachu jedynie poprzez zgłębianie zagadnień technicznych i obserwowanie dorobku innych fotografów. Elementem, który sprawi, że proces Twojej nauki będzie przynosił efekty, jest praktyka. Dlatego największą wartością są właśnie zajęcia praktyczne.
Jeśli do tej pory już próbowałeś nauki na własną rękę, zajęcia prowadzone przez osoby z dużym doświadczeniem będą też okazją do dopytania o niezrozumiałe kwestie czy uzyskania wskazówek dotyczących zagadnień, z którymi do tej pory miałeś problem. Jest to też szansa na poznanie innej opinii i sposobu pracy.
W ramach kursu Fotografia z grafiką komputerową będziesz mógł uczestniczyć w zajęciach tj.:
Pracownia fotografii – warsztaty odbywają się w profesjonalnym studio (Alechemia Światła) oraz w plenerze.
Pracownia, z której korzystają kursanci, posiada fachowe wyposażenie. Jest to szansa do zapoznania się z różnego rodzaju sprzętem i poznania swoich wstępnych preferencji. Zajęcia w pracowni prowadzone są przez praktyków, którzy na fotografii “zjedli już nie jedną kliszę”. Mogą one przybierać różną formę (sesje produktowe, portretowe, artystyczne). Są okazją do wykorzystania zdobytej wiedzy w praktyce i otrzymanie fachowych wskazówek oraz opinii na temat stylu i techniki pracy.
Zdjęcia w plenerze znacznie różnią się od tych w zamkniętym studio. Pod uwagę trzeba wziąć wiele różnych czynników – zmieniające się warunki atmosferyczne, światło, konieczność dopasowania swojej wizji do otoczenia (a raczej wykorzystania możliwości, jakie ono daje) czy możliwość ingerencji osób trzecich.
Nie sposób określić, które zdjęcia są trudniejsze czy ciekawsze. Są one po prostu inne, a Ty będziesz miał możliwość sprawdzenia siebie w różnych warunkach.
Obróbka może być wykonywana w różnym celu – nadanie odpowiedniego charakteru, poprawa kolorów, światła i mankamentów. Jej poziom jest różny i czasami jest to jedynie drobna korekta polegająca na zmianie nasycenia barw, innym razem daleko idąca ingerencja, która zupełnie zmienia wygląd i charakter zdjęcia. Na kursie nauczysz się pracy z wykorzystaniem dwóch programów graficznych:
Adobe Photoshop – jest to jedno z najpopularniejszych i najbardziej rozbudowanych narzędzi. W ramach zajęć poznasz funkcje programu, które pozwolą ci pracować ze zdjęciami. Dowiesz się m.in. jak dostosować przestrzeń roboczą i układ okien, jak kadrować fotografie, prostować zdjęcia, wprowadzać korekty ekspozycji i zmiany kontrastu, czy w jaki sposób dostosowywać kolorystykę zdjęcia lub wybierać rozdzielczość fotografii i format zapisu pliku w zależności od jego przeznaczenia;
Adobe Illustrator – narzędzie, które umożliwia tworzenie projektów od podstaw. Jest programem wektorowym, więc w przeciwieństwie do Photoshopa nie ma ograniczeń tj. skończony rozmiar czy wymiary. Jego skalowalność sprawia, że nie ma pod tym względem żadnych ograniczeń. Poza tworzeniem grafik od podstaw (np. wzorów koszulek, wizualizacji opakowań, logotypów) pozwala również modyfikować istniejące już prace i ich kolory. Funkcją, która znacznie przyspieszy Twoją pracę, jest np. globalna modyfikacja każdej przygotowanej grafiki.
Uczestnicząc w kursie Fotografia z grafiką komputerową, poznasz wiele teoretycznych i praktycznych zagadnień. Udział w zajęciach pozwoli Ci przyspieszyć swój rozwój, ponieważ wiedza przekazywana jest w skondensowanej formie. Dzięki temu nie musisz marnować czasu na samodzielne wyszukiwanie wielu informacji (ponadto szkoła zapewnia materiały, więc będziesz mógł wrócić do najważniejszych zagadnień również po zakończeniu kursu).